Co znamená NAS server?

Zkratka NAS (Network Attached Storage), v překladu síťové úložiště, je zařízení vybavené jedním či více sloty pro vložení pevných disků, na které je možné zapisovat a číst data v rámci lokální sítě či vzdáleně prostřednictvím různých zařízení a uživatelů. Kromě souborového serveru mohou NAS servery plnit řadu dalších funkcí.

Jaký je rozdíl mezi NAS serverem a připojeným diskem?

Jistě víte, že na klasický externí disk připojený USB kabelem můžete nahrávat své fotografie, hudbu, dokumenty a provádět zálohu důležitých dat. Problém však nastává ve chvíli, kdy chcete tato data sdílet i mezi ostatní zařízení připojené  v síti. S NAS serverem připojeným k síti můžete uložit všechny vaše fotky, filmy, písničky a dokumenty na jedno centrální místo, které bude dostupné pro všechny Vaše zařízení, které jsou připojené kabelem nebo bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi (mobilní telefony, tablety, TV, multimediální centra, herní konzole). NAS servery navíc umí obsluhovat více zařízení najednou a také je možné se k nim připojit vzdáleně, například ze zaměstnání.

Mohu ke stejnému účelu použít počítač?

Ano, můžete. NAS servery ale mají tu výhodu, že slouží výhradně ke svému účelu,  jsou mnohem jednoduší a tím pádem i spolehlivější a stabilnější. Zároveň mají většinou ekonomičtější provoz.

Co potřebuji k připojení NAS serveru?

Musíte mít router pro vytvoření místní sítě. NAS server zapojíte do tohoto routeru ideálně síťovým kabelem, případně jsou některé modely vybavené Wi-Fi a můžete je připojit bezdrátově – pozor však na ztrátu přenosové rychlosti.

K čemu je NAS dobrý?

  • NAS server Vám poslouží především jako
  • souborový server se snadným sdílením a vzdáleným přístupem
  • místo pro snadné a automatické zálohování
  • media server
  • server pro automatické stahování dat z internetu
  • tiskový server

Co je to RAID?

S termínem RAID se setkáte především u NAS serverů, které mají sloty pro více disků. Jedná se o metodu zabezpečení ukládaných dat pomocí vícenásobného diskového pole. Ochrana dat před selháním disku je řešena zrcadlovým ukládáním dat na druhý a další disk, který máte vložen v NAS serveru.
Například RAID1 předpokládá, že máte v NAS vložené dva disky, dejme tomu každý o kapacitě 2TB. Jeden z disků se využívá pro ukládání dat a na druhý se zrcadlově vytváří jeho kopie. K dispozici máte kapacitu jen jedno z nich (v našem případě 2TB), pokud by však došlo k selhání disku a poškození dat, máte naštěstí jejich kopii právě na druhém disku.

Co je DLNA?

DLNA (Digital Living Network Aliance) je sdružení mnoha předních výrobců spotřební elektroniky a mobilní a počítačové techniky, které vytvořilo jednotný komunikační standard. Klade si za cíl vytvoření domácí multimediální sítě, která pracuje naprosto samostatně. V praxi to znamená, že pokud máte standardem DLNA vybavený NAS server a například svůj televizor, můžete velice snadno přehrávat filmy uložené na serveru přímo na Vaší obrazovce.