WD My Cloud EX2

Western Digital My Cloud EX2

Cena 5.999 Kč
Western Digital My Cloud EX2
7.8

Hodnocení

78/10

  Výhody

  • - velice jednoduché nastavení
  • - lze zakoupit již s disky v několika variantách
  • - pohodlný vzdálený přístup
  • - rychlost přenosu dat

  Nevýhody

  • - křehký plast na vrchní části
  • - mobilní aplikace (podpora přehrávaných formátů)

  Společnost Western Digital je tradičním výrobcem kvalitních pevných disků, ve své nabídce však také má zajímavou řadu síťových úložišť. Jedním z posledních přírůstků je dvoudiskový NAS server My Cloud EX2 určený pro domácnosti, malé kanceláře a obecně pro uživatele, kteří ocení snadnou cestu k ukládání, sdílení a zálohování svých dat, kterých může být na discích uloženo až 8TB.

   

  Provedení

  Design zařízení vychází z klasiky externích MyBook disků a stejně jako se mu nedá moc co vytknout, nejde toho moc v tomto směru ani pochválit. Tělo pokrývá černý plast s praktickou matnou úpravou a na čelní straně jsou vyvedené tři stavové LED kontrolky pro činnost serveru a oba disky. Stejně jako jednodisková varianta je i tento server pasivně chlazený s umístěním ventilátoru v horní části, což zaručuje přirozený odvod tepla. V zadní části jsou umístěné dva vysokorychlostní porty USB 3.0 pro další rozšíření kapacity, gigabitový Ethernet port a resetovací tlačítko.

  ex2

  My Cloud EX2 se na našem trhu nabízí jak v základní variantě bez disků, tak s již vloženými 3,5″ disky pochopitelně od Western Digital. Vzhledem k maximální kompatibilitě a optimalizaci je více než vhodné zvolit jednu z variant s vloženými disky – je možné zakoupit 2x2TB, 2x3TB nebo 2x4TB. Použité disky jsou z řady Western Digital Red, což je série speciálně určená právě pro NAS zařízení a disky dosahují v testech velice dobrých výsledků. Přístup k diskům je z horní části, kdy po stisknutí tlačítka odklopíte celou vrchní plastovou část, která působí celkem křehce. Výměna disků je rychlá a velice snadná. Server umožňuje hotswap výměnu disků i za chodu zařízení.

  Western Digital My Cloud EX2
  ProcesorMarvell Armada 370
  Frekvence procesoru1,2 MHz
  Plovoucí desetinná čárka
  Paměť512 MB ​​DDR3
  Počet šachet pro pevné disky2
  Typ pevných disků3,5“ SATA
  Maximální kapacita8TB (2x4TB)
  Disky vyměnitelné za provozu
  Externí porty2x USB 3.0
  Systém souborů
  Ethernet LAN port1000 MB Gigabit Ethernet
  Spotřeba energie - hibernace5W
  Spotřeba energie - za chodu27W
  Hladina hluku20-25 dB(A)
  Rychlost - čtenívětší soubory 66 MB/s, menší 29MB/s
  Rychlost - zápisvětší soubory 65 MB/s, menší 21MB/s
  DLNA
  Rozměry (š,h,v)99x172x155 mm
  Hmostnost0,8 kg (bez disků)

  Výkon a spotřeba

  My Cloud EX2 je vybaven procesorem Marvell ARMADA 370 o frekvenci 1.2 GHz a paměťí 512 MB RAM, což je standardní konfigurace modelů v této cenové relaci. Velice slušných hodnot server dosahuje při čtení a zápisu, kdy se při kopírování velkých souborů pohybuje okolo 66MB/s (čtení) a 65MB/s (zápis). U kopírovaní řady malých souborů se dostáváme k hodnotám okolo 29MB/s při čtení a 21MB/s při zápisu.
  EX2 se může pochlubit velice nízkou hladinou vydávaného hluku, který se pohybuje mezi 20-25 dB ve vzdálenosti jednoho metru a je tím pádem prakticky neslyšitelný. Spotřeba v plném zatížení je okolo 27W, v klidovém režimu pak 5W.

  My cloud ex2

  Instalace a administrační rozhraní

  Western Digital míří tímto modelem na zákazníky, pro které je to první zařízení podobného typu a tomu také maximálně podřizují jednoduchost při instalaci a nastavení. První co musíte udělat je zapojit server k elektrické síti a fyzicky připojit do domácí sítě (například k routeru). Jakmile toto provedete, měli byste přes PC již EX2 najít na Vaší lokální síti. Pokud ne, máte k dispozici průvodce. Ten Vás také provede instalací aplikace MyCloud, která slouží k hlavní správě zařízení. Prostředí je opět jednoduché a intuitivní, jasně zde vidíte stav a kapacitu zařízení, můžete spravovat uživatele, nastavovat sdílení složek.

  Funkce a aplikace

  Pokud chcete ke svým datům přistupovat také vzdáleně, můžete tak učinit s nástrojem WD Cloud Access, který stačí aktivovat v ovládacím panelu MyCloud. Zde je také možnost nastavit automatické zálohování přes USB nebo do cloudu a pokud máte server osazen dvěma disky, právě zde nastavujete režimy provozu RAID – RAID0, RAID1, JBOD nebo jednosvazkové nastavení, tzv. Spanning). Osazený server je dodáván v základním nastavení RAID1, což zaručuje ochranu Vašich dat.  Zařízení podporuje celou řadu aplikací třetích stran jako eMule, Icecast, Joomla, WordPress, phpMyAdmin a další. Můžete využívat P2P stahování z internetu, nebo nastavit úložiště jako FTP server. Certifikace zařízení DLNA umožňuje snadné streamování médií do připojených přehrávačů, herních konzolí, televizorů či mobilních zařízení.

  mycloud mycloud2

  WD My Cloud EX2 vyniká svou jednoduchostí při instalaci i samotném provozu a výhodou jsou tři nabízené řady již osazené kvalitními pevnými disky WD. Zákazník tak dostane kompletní úložiště dat, které pouze zapojí do sítě a začne využívat. Výkonově je EX2 srovnatelný se svými konkurenty v dané kategorii a výrazně se nevychyluje ani jedním směrem. WD My Cloud EX2 je solidní centrální úložiště dat a jeho koupi lze jen doporučit.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>