NAS server (Network Attached Storage) je ve své podstatě malý počítač, který je vybavený sloty pro pevné disky. Je v něm procesor, paměť a operační systém, který celých chod řídí. K NAS serveru není možné připojit klávesnici, myš ani monitor. Ovládat jej můžete prostřednictvím webového rozhraní, které je většinou velice jednoduché. Jak anglický název napovídá, jedná se o síťové uložiště a zařízení se tak do sítě zapojuje ideálně prostřednictvím síťového kabelu vedeného z Vašeho routeru, případně bezdrátově pomocí WIFI, kde však může docházet ke snížení rychlosti přenosu dat.
Po úspěšné instalaci se Vám NAS server hlásí jako zařízení v síti a přístup k němu je stejně jednoduchý jako na Váš lokální disk.
Tyto servery jsou koncipovány tak, aby byly v neustálém provozu 24/7, vždy připraveny plnit svou úlohu centrálního síťového úložiště, FTP serveru, atd. I přes nonstop provoz je však jejich spotřeba elektrické energie velice nízká. V závislosti na typu se u domácích úložišť pohybuje spotřeba mezi 10-40 W, v úsporném režimu, kdy disk nepracuje pak ještě výrazně méně. Chytrá domácí úložiště jsou většinou velice tichá zařízení a bez problémů je můžete umístit v obývacím pokoji, aniž by Vás jakkoliv rušila.
Hlavní úlohou NAS serveru je centrální ukládání dat a jejich následné sdílení po lokální síti nebo přes internet do vzdálených zařízení. Funkcí má ale daleko víc – více ve Výhody a použití.
Zapojení NAS serveru do domácí sítě je velice jednoduché a za pomoci manuálu či průvodce zvládne instalaci každý, kdo si jej dokáže přes internet objednat.