Synology DS214

Synology DiskStation DS214

Cena 7.290 Kč
Synology DiskStation DS214
8.5

Hodnocení

85/10

  Výhody

  • - výkon a rychlos přenosu dat
  • - nízka spotřeba energie
  • - velice tichý provoz
  • - bohatá výbava

  Nevýhody

  • - absence čtečky karet

  S oblibou centrálních datových úložišť u zákazníků stoupá i nutnost vytvářet pokročilejší a výkonnější NAS servery, které budou naplňovat jejich očekávání. Jako jeden z výkonnějších a cenově dostupných NAS serverů se nabízí model Synology DS214, jehož výkon a funkce mají ambice uspokojit i náročnější uživatele. Zařízení se hodí do domácností a je schopné zvládnout také interakci s více uživateli v rámci menší či střední pracovní skupiny.

  Představení

  Model Synology DS214 je předurčen zvládat operace se silnějším, dvoujádrovým procesorem Marvell Armada XP s frekvencí každého 1066 GHz, funkcí plovoucí desetinné čárky spolu s pamětí 512 MB DDR3. Server může být osazen dvěma hot swap SATA disky 3,5“ nebo 2,5“ s celkovou kapacitou až 12TB, které však k většině nabízených variant serveru musíte dokoupit zvlášť. Pevné disky lze prakticky připojit do dvou diskových šachet bez nutnosti použití šroubků, instalace je snadná a bezpečná i během provozu serveru. Disky mohou pracovat v režimech Basic, JBOD, RAID0 či RAID1, zároveň můžete připojit další externí datová zařízení pomocí vysokorychlostního rozhraní USB 3.0.

  001 003 004

  Fakt je ten, že si produkt se svou cenou okolo 7 tisíc vede výkonnostně velice dobře a výrazně se neliší od svého nástupce Synology DS214+, který je o cca 2 tisíce dražší. Při vytížení paměti a dvoujádrového procesoru udává výrobce hodnotu spotřeby 22,64 W, což je ve srovnání s podobnými konkurenčními modely hodnota velice slušná.

  Velice rychlý přenos dat

  Synology DS214 a jeho zmíněná cenová kategorie má své opodstatnění. Kromě výkonu, nízké spotřeby je podstatným parametrem všech podobných zařízení rychlost čtení a zápisu dat. Udávané hodnoty výrobcem jsou při čtení přes 110 MB/s a při zápisu přes 100 MB/s v konfiguraci RAID1 a prostředí Windows.

  Synology přikládá k samotnému zařízení instalační CD, napájecí a síťový kabel a podrobnou dokumentaci včetně návodů. Zařízení má zepředu systémové kontrolky obou disků a indikaci provozu sítě, tlačítko pro zapnutí/vypnutí, tlačítko pro snadné kopírování a port pro připojení USB 2.0. Na zadní straně je umístěn gigabitový LAN port, dva vysokorychlostí USB porty 3.0 a zdířka pro napájecí kabel.

  Dokonalé prostředí DSM (Disk Station Manager)

  Zařízení lze pohodlně ovládat pomocí rozhraní DSM (Disk Station Manager). Po instalaci pevných disků se za pomocí DSM uživatel lehce dostane přes konfiguraci do stavu, kdy je schopen začít používat server se všemi jeho funkcemi. Rozhraní DSM je jedno z nejpovedenějších, které výrobci těchto zařízení nabízejí a důkazem toho je také několik ocenění, které toto řešení po zásluze získalo. Sdílení a správa souborů je možná napříč platformami Windows, MAC, Linux a operačními systémy v mobilních zařízeních. Pro mobilní zařízení je užitečná aplikace DS file prostřednictvím které se můžete dostat k veškerému uloženému obsahu prakticky odkudkoliv. Rozhraní DSM nabízí kromě základních funkcí také aplikace, které jsou určené pro malé podniky, či pracovní skupiny. Příkladem funkcí modelu může být poštovní server, funkce tiskového serveru či možnost zajistit vzdálené připojení k privátní síti LAN pomocí VPN. Prostřednictvím aplikace Synology Surveillance Station jsme schopni kontrolovat centralizované rozhraní pro správu IP kamer umístěných v objektu. Server podporuje také probuzení přes LAN/WAN nebo plánované zapnutí a vypnutí.

  Hodnocení

  Synology DS214 vyniká dostatečným výkonem pro využití v domácnosti či menší pracovní skupině, nízkou spotřebou energie a podporovanou kapacitou pro Vaše data. Prostřednictvím bohaté aplikační výbavy umožňuje uživatelům jednoduché sdílení dat napříč platformami a to i vzdáleně. V dané kategorii jde o zařízení s opravdu vynikajícím poměrem cena/výkon a jeho koupi nelze než doporučit.

  Seznam kompatibilních zařízení naleznete zde.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>