Seagate Central

Seagate Central

Cena od 3.302 Kč
Seagate Central
8

Hodnocení

80/10

  Výhody

  • - rychlost přenosu dat
  • - design a provedení
  • - jednoduchost
  • - velice tichý
  • - mobilní aplikace

  Nevýhody

  • - sdílení složek
  • - rychlost při vzdáleném přístupu

  seagate-centralKlasické NAS servery předních výrobců  jako Synology nebo QNAP nám kromě centrálního ukládání dat nabízejí řadu pokročilých funkcí mezi které patří například stahovací klient, webový server, SMTP server, Samba a mnohé další. Řada domácích uživatelů však tyto funkce nikdy nevyužije a jejich pozornost se upírá k jednoduchým a rychlým zařízením. Přesně jedno takové zařízení si dnes představíme – jednoduchý domácí NAS Seagate Central.

  Seagate Central je jednoduché datové úložiště s jedním vestavěným 3,5″ pevným diskem o kapacitě 2TB, 3TB nebo 4TB. Disk není možné vyměnit za jiný, proto při nákupu pečlivě zvažte jakou kapacitu využijte i s ohledem na budoucnost. S jedním diskem také pochopitelně přicházíte o možnost lepší ochrany dat v podobě jejich zrcadlení na druhý a další disk (redundance dat). Toto zařízení je primárně určeno pro nenáročné domácí uživatele, kteří chtějí centralizovat ukládání svých dat a zajistit jejich sdílení v rámci sítě a to včetně streamování multimediálních souborů.

  central-back-400x400 (1)

  Seagate Central vypadá na pohled velice dobře a oproti klasickým NAS serverům připomíná svým tvarem spíše set-top-box. Jeho rozměry jsou  21,6 x 14,5 x 4,2 cm. Horní část je vyvedena v kovu a imituje vzhled jemné mřížky reproduktoru, touto částí je také řešeno chlazení. Celkově je konstrukce velice dobře provedená a nejsou zde použité žádné levné a skřípající plasty. Nikde nenajdete žádné vypínací tlačítko, pouze na vrchní části je jedna stavová LED dioda. Vzadu je pak jeden USB port 2.0, gigabitový LAN port a zdířka pro připojení do elektrické sítě.

  Instalace Seagate Central je velice jednoduchou záležitostí, což by se také od podobného zařízení dalo očekávat. Stačí připojit do zásuvky a pomocí síťového LAN kabelu připojit do Vašeho routeru nebo switche. Central se Vám následně sám ohlásí v seznamu síťových zařízení. Pro první přístup ke konfiguraci zařízení slouží webová stránka Seagate.com/central/setup (musíte být připojeni ke stejné síti jako Central), kde si podle instrukcí vytvoříte uživatelské jméno a heslo, následně Vám budete toto rozhraní přístupné přes IP adresu zařízení.

  Uživatelské rozhraní je rozděleno do pěti záložek. V prvních dvou můžete především spravovat jednotlivé uživatele a nastavovat jim práva přístupu. V záložce Social je možné zálohovat si Váš facebook účet, kdy dojde ke stažení veškerých fotek do úložiště. Záložka Services nabízí řízení vzdáleného přístupu a multimediální služby jako DLNA či iTunes. V záložce Settings je možné upravit nastavení zařízení (jméno v síti, IP adresy, resetování, atd).

  seagate2 (1)

  Toto základní rozhraní však neumožňuje práci s daty, pouze zde vytváříte uživatele, kteří mají k zařízení následně přístup. Každému uživateli se vytvoří v úložišti dvě složky – Private (přístupná pouze pro daného uživatele) a Public (přístupná pro všechny, kteří jsou připojeni ve stejné síti). Není však možné vytvářet složky či adresáře, u kterých bychom nastavili přístupová práva pouze pro vybrané uživatele. U řízení uživatelských práv zde narážíme na další problém a to u multimediálních souborů. Vestavěný media-server sloužící pro organizaci a přehrávání audia, videa a fotek totiž prohledává pouze adresář Public a mediální soubory uložené jinde nenajde. Pokud tedy chcete k některým videím či fotkám mít přístup pouze Vy, musíte je uložit do složky Private a přistupovat k nim jednotlivě přes síť.

  Jedno z hlavních využití Seagate Central je přehrávání multimediální obsahu. Můžete jej přehrávat jako lokálně, tak vzdáleně přes internet. Videa si můžete přehrát na mobilním zařízení, herní konzoli, případně na TV prostřednictvím protokolu DLNA. Majitelé televizorů Samsung Smart TV a Blu-ray přehrávačů mohou využít výhod unikátní aplikace Seagate Central, která má velice hezké uživatelské rozhraní.

  Rychlost přenosu dat nás velice příjemně překvapila. Mezi podobnými zařízeními je Seagate Central jedno z nejrychlejších. Rychlost čtení dosahuje průměrně 74 MB/sec a zápis cca 40 MB/sec, což jsou opravdu velice slušné údaje. Stejně tak se dá pochválit hlučnost zařízení – je téměř neslyšitelné.

  Seagate nabízí vzdálený přístup k datům pomocí cloudu prostřednictvím webu https://access.seagate.com, případně si můžete stáhnout aplikace pro mobilní zařízení (iOS i Android). Při testování bylo rychlost odezvy webového rozhraní vzdáleného přístupu žalostná, o mnoho lepší však byla situace při přístupu přes mobilní zařízení.

  Pro zálohování nabízí Seagate utilitku Seagate Dashboard, kterou je třeba stáhnout a nainstalovat. Po spuštění zde máte na výběr mezi manuálním a automatickým zálohováním. Je zde také funkce pro uložení obrázků ze Vašich sociálních sítí, případně pro nahrání či synchronizaci  dat se službami jako YouTube nebo Flicker.

  seagate-dashboard-home

  Seagate Central je jednoduchým řešením pro centralizaci ukládání dat, jejich sdílení včetně vzdáleného přístupu k nim. Svým vzhledem ostudu jistě nikde neudělá, stejně tak dílenské zpracování je na velice dobré úrovni. Důraz je zde kladený také na multimediální využití, které nabízí protokol DLNA. Můžete vytvářet jednotlivé uživatele, ale řízení přístupových práv by mohlo doznat výrazného vylepšení. Doporučujeme pro uživatele, kteří ocení jeho jednoduchost a méně účelové využití.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>