Synology DS213j

Synology DS213j

Cena 5.190 Kč
Synology DS213j
8

Hodnocení

80/10

  Výhody

  • - výborný poměr cena/výkon
  • - tichý chod zařízení
  • - funkce a výbava
  • - snadná instalace a správa

  Nevýhody

  • - USB porty jen 2.0

  Společnost Synology je v dnešní době jedním z předních výrobců, kteří v oblasti NAS serverů udávají trend. V tomto příspěvku si představíme model DS213J. Jedná se o server schopný pojmout dva pevné disky a svými parametry míří především na domácí uživatele či menší pracovní skupiny, což značí právě písmeno „j“ v jeho názvu.

  Představení

  Synology s modelem DS213j sází na elegantní bílé provedení s decentním tvarem o rozměrech 16,5 x 10 x 22,5 cm a hmotností necelého jednoho kilogramu. Na čelním panelu jsou zelené stavové diody indikující chod celého zařízení, připojení k síti a připojení jednotlivých disků, níže je pak modré tlačítko pro zapnutí a vypnutí serveru. Prakticky 3/4 zadní strany je vyhrazeno pro větrák, za který je třeba dát Synology velkou pochvalu, protože je prakticky neslyšitelný.

  Na zadní straně je pak nepostradatelný gigabitový síťový port a dva USB porty, které jsou bohužel jen v pomalejší verzi 2.0. Použité materiály působí velice solidně, jsou pevné, nikde nic neskřípe a celkové hodnocení provedení je tedy velice kladné.
  Synology DS213j je schopen pojmout dva pevné disky (nutno dokoupit zvlášť) o velikosti 2,5 a 3,5 palce, které se připojí přes rozhraní SATA II a jejich maximální kapacita dat je 2×4 TB. Systém souborů se omezuje na EXT4 a pro externí disky jsou tu systémy souborů FAT, NTFS, EXT3. Zařízení se dvěma disky je možné provozovat v režimech Hybrid RAID, což je režim automatické správy disků vytvořený přímo Synology či v klasických režimech JBOD, RAID 0, RAID 1.
  Výkon a spotřeba

  Výrobcem udávaná rychlost čtení by se měla pohybovat přes 100 MB/s a zápis okolo 70 MB/s. Při kopírování menších souborů se však rychlost čtení pohybuje okolo 60 MB/s a zápis v hodnotách cca 37 MB/s. Nicméně i toto jsou hodnoty, které s přehledem stačí na streamování videa v blue-ray kvalitě. O chod serveru se stará procesor ARM Marvell Armada 370 s frekvencí 1,2 GHz a DDR paměť RAM o velikosti 512 MB.
  Model DS213J velice tichý a nezáleží tedy na jeho umístění za účelem klidné atmosféry v místnosti. Spotřeba DS213j stoupá při zátěži na necelých 20W, v nečinnosti je spotřeba okolo 4W.

  Instalace

  Obsahem balení je mimo samotného zařízení ještě napájecí kabel, síťový kabel a také instalační CD s jednoduchých průvodcem. Instalace zařízení je snadná a intuitivní prostřednictvím webového prohlížeče. Při prvním nastavení dojde ke zformátování pevných disků, pokud na nich již máte nějaká data, nezapomeňte si je zálohovat. Ke správě serveru slouží DSM (Disk Station Manager), jehož webové uživatelské  rozhraní je velice přívětivé a tváří se jako operační systém pracující s okny. Pomocí DSM si můžete server nastavit, sledovat jeho stav a využívat mnoho jeho funkcí. Ostatně demoverzi tohoto rozhraní si můžete sami vyzkoušet zde http://www.nasservery.cz/DSM_demo

  Funkce a aplikace

  Rozhraní DSM nám umožňuje službu privátního cloudu, sdílení fotografií a dokumentů, nastavení VPN či  zavedení a nastavení antivirového programu na ochranu systému. K dispozici je pohodlný download manažer s vestavěným vyhledávačem souborů na internetu. Můžete tak stahovat data z internetu aniž byste měli puštěný počítač a zatěžovali síť v době kdy ji aktivně využíváte. Pomocí aplikací Audio Station a Video Station můžete vyhledávat filmy a TV seriály na internetu, případně si nahrát své pořady pomocí DVB-T a následně je přehrávat na všech zařízeních v síti.  Nepřetržitou dostupnost centrálního úložiště dat zajistí aplikace QuickConnect, která Vám zpřístupní server prakticky odkudkoliv a samozřejmě nechybí ani podpora mobilních zařízení. Mezi další praktické balíčky patří funkce pro zálohování dat, iTunes server, Media server a další.
  V neposlední řadě je důležitým parametrem certifikace mediálního serveru DLNA.

  V Synology při vzniku DS213j mysleli především na úspornost energie, jeho tichý chod a výkon pro domácího uživatele. Toto bez pochyby splnili a domácím uživatelům tak nabídli velice slušné zařízení s bohatou výbavou za rozumné peníze.
   

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>