ZyXEL NSA325 v2

ZyXEL NSA325 v2

Cena od 2.699 Kč
ZyXEL NSA325 v2
7.3

Hodnocení

73/10

  Výhody

  • - příznivá cena
  • - široké možnosti využití
  • - rychlý port USB 3.0
  • - nízká spotřeba energie

  Nevýhody

  • - Hlučnější provoz
  • - plasty působí lacině
  • - občasné zamrznutí

  Společnost ZyXEL je známá především jako výrobce routerů, switchů a dalších síťových prvků ať už pro domácnosti nebo firemní využití. Ve své nabídce nezapomněli ani na síťová úložiště dat a na jeden z těchto NAS serverů se dnes podíváme v krátké recenzi, konkrétně na ZyXEL NSA325 v2.

  Představení

  Nový dvoudiskový model ZyXEL NSA325 v2 je nástupcem předchozího veleúspěšného NSA325, který byl uvedený do prodeje v roce 2012 a přes svou nízkou cenu nabídl zajímavý výkon. NSA325 v2 se dočkal nového líbivého černého provedení, opětovně s lesklou čelní stranou, což nemusí být sice praktické, na druhou stranu ohmatávat server jistě často nebudete. Na někoho mohou použité plasty působit laciným dojmem, celkově je však nový design povedený a působí solidním dojmem.

  ZyXEL NSA325 v2
  ProcesorMarvell 88F6282
  Frekvence procesoru1,6 GHz
  Plovoucí desetinná čárka
  Paměť512 MB DDR3
  Počet šachet pro pevné disky2
  Typ pevných disků3,5" SATA, případně 2,5" SATA HDD
  Maximální kapacita8TB (2x4TB)
  Disky vyměnitelné za provozu
  Externí porty2x USB 2.0, 1x USB 3.0
  Systém souborůEXT4
  Ethernet LAN port1000 MB Gigabit Ethernet
  Spotřeba energie - hibernace7W
  Spotřeba energie - za chodu27W
  Hladina hluku
  Rychlost - čtení92MB/s
  Rychlost - zápis61MB/s
  DLNA
  Rozměry (š,h,v)123x207x164 mm
  Hmostnost1,21 kg (bez disku)

  Zelené stavové diody mají příjemné a nerušící zelené světlo, modrá dioda na zapínacím tlačítku je výraznější. Na předním panelu je ještě tlačítko pro rychlý přenos dat například z fotoaparátu, který můžete připojit do vysokorychlostního USB portu 3.0 vyvedeného na čelní stranu zařízení pro snadný přístup. Odsunutím levé části přední strany se otevře prostor pro uložení pevných disků. ZyXEL si mohl dát trochu více práce především co se uchycení disků týče, oproti předchozímu modelu je však instalace disků velice jednoduchá. Zadní straně dominuje ventilátor, který se oproti předchozímu modelu zvětšil o dva centimetry a také bylo upraveno jeho uchycení. Přesto všechno nepatří tento NAS zrovna k těm nejtišším a při nízké úrovni okolního hluku je slyšitelný. Celková hlučnost zařízení se samozřejmě může lišit v závislosti na osazených discích. K dispozici jsou zde další dva USB porty 2.0 a gigabitový LAN port pro zapojení serveru do místní sítě. Celkově působí zařízení bytelným dojmem, rozměry 207x164x123 (š,h,v), udávaná hmotnost bez disků činní 1,26 kg.

  NSA325 v2 je vybavený dvěma sloty pro 2,5″ nebo 3,5″ SATA I/II disky s maximální kapacitou 2 x 4TB a kromě využití kapacity obou disků, můžete NAS nastavit v režimu RAID1, kdy se na druhý disk vytváří zrcadlová kopie disku prvního – data jsou tak více v bezpečí. Toto síťové úložiště se prodává většinou bez disků a musíte je tak zakoupit zvlášť – věnujte pozornost tomu, aby byl pevný disk kompatibilní se zařízením – seznam podporovaných disků naleznete pod listem kompatibility zde.

   

  Výkon a spotřeba

  O chod zařízení se stará procesor taktovaný na 1.6 GHz doplněný pamětí o velikosti 512MB. Pro běžné domácí využití, například streamování multimédií by měl být tento výkon naprosto dostatečný. Osazený procesor, paměť a gigabitový ethernetový port tak zaručují  rychlý přenos dat v rámci sítě.
  Udávaná spotřeba za plného chodu je 27W, pokud je zařízení v klidu s vypnutými disky, činní spotřeba okolo 7W.

   

  Instalace a administrační rozhraní

  Samotná instalace zařízení je velice jednoduchá a po zapojení NAS serveru do sítě Vás instalací provede krok za krokem průvodce na dodaném DVD disku.

   

  Funkce a aplikace

  NSA325 v2 je vybavený technologií DLNA, můžete tak streamovat multimediální soubory přímo na obrazovku televizoru či jiného zařízení, které je DLNA také vybaveno.
  Tlačítko na předním panelu slouží k okamžitému nahrání obsahu připojeného zařízení, což nejčastěji využijete při stahování pořízených fotek z digitálního fotoaparátu. Stačí ho jen připojit pomocí USB kabelu, stisknout tlačítko a fotky se okamžitě překopírují na síťové úložiště do složky, jejíž název tvoří datum nahrání.

  -3_1000

  Kromě již standardních funkcí jako je zálohování dat,  automatické stahování souborů z internetu přímo do NAS, vytvoření FTP serveru, můžete svá data také synchronizovat pomocí oblíbené služby Dropbox.
  Jak už bývá u ZyXELu zvykem, dodávané softwarové vybavení prostřednictvím aplikací je opravdu bohaté a plně tak umožní využívat výhod, které NAS servery poskytují. Obecně všechna síťová úložiště ZyXEL spolupracují s povedenou aplikací Polkast, která z Vašich dat vytvoří osobní cloud a díky tomu můžete procházet fotografie, videa, hudbu a další dokumenty na mobilním telefonu či tabletu a sdílet je se svou rodinou a přáteli. Tato aplikace také umí synchronizovat fotografie například na Facebooku či Twitteru.
  Další podporovanou službou je zCloud – tato aplikace dokáže centralizovat data z jednotlivých cloudových úložišť (Dropbox, Google Drive, …) do jednoho, o který se bude starat právě NAS server a Vy k nim tak budete mít přístup z jednoho místa. Aplikace pro mobilní zařízení je dostupná platformám Android a iOS.

  NAS325 v2 disponuje také řadou funkcí, které zajišťují ekonomicky i energeticky méně náročnější provoz. Jedná se především o inteligentní ventilátor, který automaticky reguluje své otáčky podle vytížení a možnost plánovat provoz serveru. Server také podporuje probuzení po síti, tzv. Wake-on-LAN.
   

   

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>