Synology DS115j – nový jednodiskový NAS za rozumnou cenu

Synology DS115j

Cena 2.736 Kč
Synology DS115j
8.4

Hodnocení

84/10

  Výhody

  • - rychlý přenos dat
  • - nízká spotřeba
  • - dobrá cena

  Nevýhody

  • - není USB port 3.0

  Synology DS115j

  Synology právě dnes představilo nový jednodiskový NAS server DS115j, který vyniká nízkou spotřebou, dobrým výkonem a přijatelnou cenou. Jedná se o nástupce zařízení s označením DS112j, oproti kterému má novější a výkonnější procesor Marvell Armada 370 s taktem 800 MHz s plovoucí desetinou čárkou a dvojnásobnou paměť 256 MB DDR3. Při přenosu dat dosahuje nový model DS115j rychlosti až 103 MB/s (čtení) a 62 MB/s (zápis), přenosová rychlost se tak zvýšila o zhruba 28%.  Udávaná spotřeba se pohybuje okolo 3,5W při vypnutém disku a 13W pokud je NAS v plném provozu. Hladina vydávaného hluku povyskočila o decibel na hodnotu 18.1 dB(A), což je stále nadprůměrně dobrý výsledek při srovnání s konkurenčními modely. Další parametry jsou oproti předchozímu modelu DS112j prakticky bez změny, stejně jako klasické bílé plastové provedení s vnitřní kovovou konstrukcí. Ethernetový port je gigabitový, což se dá již považovat za standard. Výtku si však zaslouží USB porty, které jsou pouze ve verzi 2.0.

  NAS server DS115j umožňuje vložení jednoho pevného disku 3,5″ SATA, případně s adaptérem lze používat disky 2,5″ SATA. Maximální podporovaná kapacita disku je 6TB. Vzhledem k tomu, že jde o jednodiskový server, není pochopitelně možné využít redundanci dat pro jejich větší bezpečnost v případě selhání disku.

  synology_ds115j_2 synology_ds115j_3

  DS115j je navrženo jako domácí zařízení pro sdílení dat a multimediální přehrávání, které se díky rychlejšímu procesoru stane ještě dokonalejším. K dispozici je  DLNA certifikace, prostřednictvím které můžete jednoduchým způsobem přenášet multimediální soubory na další zařízení ve Vaší domácnosti, například televizor, který taktéž splňuje DLNA.

  S přídavným balíčkem Surveillance Station může DS115j sloužit jako domácí zabezpečovací zařízení. Zdarma jsou dvě licence (může být až pět) pro IP kamery, které stačí připojit do domácí sítě, spárovat s NAS serverem a snadno sledovat jejich živé vysílání, nahrávat či je nastavit například na detekci pohybu po dobu Vaší nepřítomnosti v bytě.

  Synology DS115j
  ProcesorMarvell Armada 370
  Frekvence procesoru800 MHz
  Plovoucí desetinná čárka
  Paměť256 MB DDR3
  Počet šachet pro pevné disky1
  Typ pevných disků3,5" SATA, případně 2,5" SATA HDD nebo SSD s adaptérem
  Maximální kapacita6TB
  Disky vyměnitelné za provozu
  Externí porty1x USB 2.0
  Systém souborůEXT4
  Ethernet LAN port1000 MB Gigabit Ethernet
  Spotřeba energie - hibernace3,85W
  Spotřeba energie - za chodu12,6W
  Hladina hluku18,1 dB(A)
  Rychlost - čtení103 MB/s
  Rychlost - zápis62 MB/s
  DLNA
  Rozměry (š,h,v)71x224x166 mm
  Hmostnost0,71 kg (bez disku)

  DS115j běží na velice povedeném prohlížečovém operačním systému DSM (DiskStation Manager), který nabízí bohatou aplikační výbavu a patří mezi špičku mezi těmito platformami. Jeho rozhraní je velice snadné a intuitivní.

  Jednou z velkých výhod by také měla být cena produktu. Cena DS115j by neměla překročit 3.000 Kč.

  DS115j má ambici stát se velice populárním pro domácí nenáročné uživatele, kteří nevyžadují ochranu dat v podobě zrcadlení obsahu na jiný disk a zároveň požadují slušný výkon, rychlý přenos dat a spolehlivost doplněnou skvělým operačním systém DSM.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>