Výběr optimálního NAS serveru pro domácí použití Vám jistě zabere nějaký čas a zorientovat se v dostupných zařízeních na trhu jistě není jednoduché. Proto se Vám bude snažit rozhodování ulehčit pomocí tohoto průvodce. V první řadě je třeba rozmyslet, jak budu NAS server využívat a co všechno od něj očekávám. Zda mi jde jen o centrální ukládání dat, jakou úroveň ochrany dat požaduji, jaká kapacita je pro mě dostatečná, jaké speciální funkce budu využívat, atd. V následujících řádcích se podíváme na několik základních parametrů, na které byste se měli při koupi zaměřit.
Výkon
NAS servery jsou svojí stavbou jednoduché počítače, jejichž výkon nejvíce ovlivňuje použitý procesor a paměť. Důležitým parametrem u všech NAS zařízení je rychlost přenosu dat. V dnešní době je za minimální standard považováno gigabitové ethernetové připojení, které umožňuje teoretickou rychlost přenosu okolo 150 Mb/s. Reálná čísla jsou však často výrazně nižší a vždy záleží na konfiguraci NASu, způsobu připojení, stejně tak na ostatních prvcích, které jsou zapojené do sítě.
Stejně jako u běžných počítačů tak i u NAS platí, že čím lepší procesor a větší paměť, tím vyšší výkon a bohužel také cena. Pokud tedy předpokládáte vyšší zatížení serveru s mnoha operacemi, přístupem řadou uživatelů, či provozem webové serveru, poohlížejte se po typech se svižným procesorem. Běžný domácí uživatel se však výkonu procesorů Atom, které se do těchto zařízení nejčastěji osazují, nemusí bát.
Pevné disky
Na našem trhu jsou modely prodávané bez pevného disku, ke kterým musíte disk dokoupit nebo můžete NAS server zakoupit rovnou s vloženým diskem. Měli byste uvážit, zda Vám postačí NAS server s šachtou pro jeden disk, což bude většinou ta levnější varianta, ale pokud se disk nějakým způsobem poškodí, můžete o svá data přijít. NAS se dvěma disky můžete použít v režimu RAID1, kdy jsou data souběžně ukládána na oba disky. Využít můžete sice kapacitu jen jednoho z nich, ale pokud se některý z disků poškodí, Vaše data jsou bezpečně uložena na druhém disku. NAS se dvěma disky je tedy optimální variantou pro domácí uživatele, kteří chtějí mít svá data v bezpečí. NAS servery, které se prodávají již s pevnými disky jsou často za dobrou cenu a máte také jistotu, že budou optimálně spolupracovat. Pokud budete disk kupovat zvlášť, ověřte si, zda je tento typ zařízením podporován. Kapacitu řady typů je také možné rozšířit pomocí USB flash disků či připojením externího eSATA disku.
Funkce a výbava
Při koupi můžeme zohlednit další hardwarovou výbavu jako například USB porty a jejich rychlost (2.0 nebo rychlejší 3.0), eSATA port pro připojení dalšího disku, Wi-FI připojení, HDMI port pro přímé připojení například k televizoru. Důležité je také porovnat, jaké funkce a služby zařízení nabízí a vyhodnotit, jaké budou mít pro Vaše využívání smysl. Mezi základní funkce by mělo patřit: vzdálený přístup k datům včetně aplikací pro chytré telefony, multimediální využití, automatické zálohování, download manager, FTP server.
Hluk a spotřeba
Stejně jako jakékoliv jiné zařízení používající pevné disky i NAS server vydává určitý hluk. A pokud máte NAS umístěný například v obývacím pokoji, může být pro Vás tento parametr velice důležitý. Ukřičenější jsou samozřejmě více diskové servery, ale parametry hluku se u jednotlivých typů velice liší. Pokud tedy neplánujete umístit NAS do technické místnosti, ale do obytné zóny, vždy věnujte tomuto parametru pozornost – jak u NAS serveru, tak u disků. Ze zkušenosti je však třeba uvést, že v dnešní době vyráběné NAS servery mají obecně hlučnost velice nízkou, až se příčí psát o „hlučnosti“.
NAS servery jsou primárně koncipovány pro non-stop provoz a proto je nutné při výběru zohlednit i parametr spotřeby. Jak již bylo uvedeno, tato zařízení jsou svojí stavbou poměrně jednoduchá a tomu také odpovídá jejich spotřeba elektrické energie, která je poměrně nízká. Spotřebu energie ovlivňuje především výkon a počet umístěných disků, obecně mají vyšší spotřebu vysoce výkonné a vícediskové NAS servery.