Synology doporučuje aktualizaci DSM

Společnost Synology vydala varování, ve kterém důrazně doporučuje aktualizaci své aplikace DSM (Disk Station Manager) na nejnovější verzi. Jedná se reakci na nedávný ransomeware útok s názvem SynLocker, který byl zaměřený právě na servery Synology a který je schopný zašifrovat a znepřístupnit tak Vaše data. SynLocker využívá bezpečnostní díry, kterou Synology opravilo již v roce 2013, ale právě u straších verzí DSM tento problém stále přetrvává. Podle Synology se problém může týkat především verzí aplikace DSM 4.3 – 3810 a starších.

Zasažený NAS server Synlockerem se projevuje těmito příznaky:

  • vyskakující upozornění, že byla data zašifrována a k jejich k odemčení je vyžadován poplatek (s úhradou v Bitcoinech)
  • spuštěný proces „synosync“ (zjistit lze ve Sledování zdrojů) nebo stálá a vysoká zátěž procesoru

 

synlocker synlocker2

Pokud se s těmito příznaky setkáte, doporučuje se NAS server bezprostředně vypnout a kontaktovat technickou podporu Synology – odkaz je zde.
Bohužel jak se zdá, Synology s dešifrování dat není schopná pomoci a spoléhá na dopadení vyděračů.

Máte-li nižší verzi aplikace DSM a žádné problémy doposud nepociťujete, důrazně se doporučuje aktualizace na nejnovější verzi, která je k dispozici zde.  Zároveň je vhodnou volbou nastavit si na serveru automatické zjišťování aktualizací a jejich instalce.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>